Śladami świętości Papieża Polaka

Śladami świętości Papieża Polaka

Wspólny wyjazd nie tylko wzbogaca, ale też łączy ludzi i pozwala im się lepiej poznać.

Pięćdziesięcioro mieszkańców dzielnicy Zamysłów wzięło udział w wycieczce szlakiem św. Jana Pawła II, aby w ten sposób uczcić wyniesienie Ojca Świętego na ołtarze. Pielgrzymkę zorganizował Zarząd Dzielnicy Zamysłów.

Rybniczanie wyjechali autobusem, 3 października o godz. 6 rano i udali się najpierw do Wadowic – miasta, które jest papieskim symbolem. Pod opieką przewodnika zwiedzili Dom Rodzinny Ojca Świętego, a następnie, w ramach wolnego czasu, mogli już sami pomodlić się w kościele, pospacerować po mieście i posmakować słynnych, papieskich kremówek.

Kolejny etapem podróży był nowy, wadowicki kościół pw. św. Piotra Apostoła z przepiękną kalwarią przy świątyni.

Niezwykły znak

Z Wadowic wycieczka wyruszyła do Ludźmierza. W Sanktuarium Maryjnym rybniczanie zobaczyli 20 – minutowy film, w którym utrwalona jest m.in. słynna scena, kiedy to podczas koronacji figury (15 sierpnia 1963 roku), z rąk Matki Bożej Ludźmierskiej wypadło berło. W locie zdołał je pochwycić ówczesny biskup Karol Wojtyła, co potem zostało odczytane jako znak…

Po projekcji pielgrzymi z Rybnika posilili się ciepłą zupą z chlebem, mieli też okazję zobaczyć piękny ogród różańcowy przy ludźmierskim sanktuarium oraz pozostawiony po wizycie papieskiej ołtarz. – Podziwialiśmy wszyscy kunsztownie zrobiony wieniec dożynkowy ze zbóż i ziół – wspominają Ewa Cichecka i Ireneusz Jajko, którzy byli organizatorami wycieczki z ramienia Zarządu Dzielnicy Zamysłów. Pielgrzymom towarzyszył franciszkanin, brat Paschazjusz.

Pod koniec dnia przyszła pora na chwilę relaksu. Rybniczanie dotarli na nocleg do nastrojowego ośrodka Wierchy w Bukowinie Tatrzańskiej. Po kolacji mogli się zrelaksować w wodach termalnych.

Papieskie Tatry

Sobotni poranek był wyjątkowo smakowity, jako że na śniadanie gospodarze zaserwowali wspaniałe wyroby pod postacią swojskich wędlin, serów, powideł czy chleba. – Po królewskim śniadaniu pojechaliśmy do kościoła na Krzeptówkach, w którym, jak pamiętamy, modlono się o ocalenie Ojca Świętego po zamachu. Później wyznaczyliśmy czas wolny, żeby każdy mógł się nacieszyć pobytem w Zakopanem. Kto chciał, jechał na Gubałówkę – wspomina wyprawę Ewa Cichecka.

Wracając na nocleg pielgrzymi zwiedzili jeszcze po drodze słynną Jaszczurówkę. W ośrodku Wierchy czekała już na nich obiadokolacja, zaś o godz. 19, w nastrojowych, przypominających skalną grotę, wnętrzach rozpoczęła się góralska biesiada z poczęstunkiem. Wspólna zabawa zakończyła się po północy. W niedzielę po śniadaniu, rybnicka wycieczka pojechała na mszę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Po obiedzie uczestnicy mieli jeszcze czas na spacer, zwiedzanie czy popołudniową kawę. O godz. 17 wyruszyli w drogę powrotną.

Przypomnijmy, że była to już druga wycieczka zorganizowana przez Zarząd Dzielnicy Zamysłów i z pewnością nie ostatnia. Chętnych, aby zobaczyć miejsca papieskie, było znacznie więcej, aniżeli miejsc a autobusie. – Bardzo się cieszymy, że mieszkańcy naszej dzielnicy chcą brać udział we wspólnych wyjazdach, To z pewnością pomaga nam się lepiej poznać i porozumieć w dzielnicowej społeczności – dodaje Ewa Cichecka, członek zarządu.

Tekst: I.J.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/108484299627824253141/albumid/6136220268870553105?alt=rss&hl=pl_PL&kind=photo” ]